Bramy do garażu różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. W ofercie producentów bram garażowych są bramy uchylne, bramy segmentowe, bramy rolowane oraz bramy rozwieralne. Te ostatnie, w dzisiejszych czasach, stosowane są niezwykle rzadko. Głównie z powodu niekomfortowego sposobu otwierania i zamykania, który wymaga ręcznego obsługiwania każdego skrzydła z osobna. Dodatkowo otwieranie skrzydeł takiej bramy wymaga sporo wolnego miejsca przed garażem, co w przypadku krótkiego podjazdu jest sporym utrudnieniem. Miejsce rozwieralnych bram garażowych zajmują komfortowe w obsłudze bramy segmentowe, rolowane oraz uchylne. Bez problemu dobierzemy do nich siłowniki, umożliwiające ich otwieranie bez konieczności wysiadania z samochodu. Bramy te dostępne są w wielu rozmiarach i rodzajach wykończenia, dzięki czemu z łatwością znajdziemy model dopasowany do wymiarów garażu czy wyglądu domu.

Bramy garażowe

Bramy segmentowe (sekcyjne)

Zbudowane są z połączonych ze sobą paneli wypełnionych pianką poliuretanową, która stanowi izolację termiczną i akustyczną bramy. Bramy segmentowe dzielą się na górne i boczne. Górne przy otwieraniu przesuwają się po prowadnicach wzdłuż sufitu. Boczne natomiast przesuwają się wzdłuż ścian. Otwierane, nie wystają poza bryłę domu. Można je zatem montować nawet w garażach stojących przy samej ulicy. Ich zaletą jest bardzo dobra szczelność, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych. Bramy segmentowe można również stosować w otworach z łukowym nadprożem.

 

Bramy rolowane (nazywane żaluzjowymi)

Bramy rolowane działają tak, jak roleta okienna i zajmują najmniej miejsca – kupuje się je od razu z napędem elektrycznym dzięki czemu można je swobodnie podnosić i opuszczać bez zajmowania przestrzeni podjazdu. Tak jak w roletach okiennych, lamele, z których składa się brama, nawijane są na wał, który znajduje się w kasecie umieszczonej nad otworem wjazdowym garażu. Lamele mogą być stalowe lub aluminiowe. Są idealną alternatywą dla bram segmentowych, których z jakiś powodów nie można zamontować. Bramy rolowane są najdroższe, jednak bramy te są bardzo wygodne w eksploatacji, nowoczesne, bezpieczne i nie wymagają długiego podjazdu.